نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1
 1. #1
  کاربر ویژه
  تاریخ عضویت
  May 2010
  محل سکونت
  تهران ، اراک
  نوشته ها
  928
  تشکر ها
  5,134
  از این کاربر 7,774 بار در 999 ارسال تشکر شده است.
  Groans
  1
  Groaned 0 Times in 0 Posts

  Smile سیستم های تصویر | Map Projection

  فهرست مطالب:
  • سیستم تصویر استوانه ای لامبرت
  • سیستم تصویر استوانه ای مرکاتور
  • سیستم تصویرهای مخروطی
  • تصویر مخروطی با یک مدار استاندارد
  • سیستم تصویر هم مساحت لامبرت
  • خواص سیستم های تصویر
  • طبقه بندی سیستم های تصویر
  • سیستم تصویرهای استوانه ای
  • سیستم تصویر استوانه ای ساده
  • تصویر مخروطی با دو مدار استاندارد
  • تصویر مخروطی (BONNE)
  • سیستم تصویرهای سمتی یا صفحه ای
  • خصوصیات اساسی یک سیستم تصویر مناسب و استاندارد
  • مقایسه سه سیستم تصویر (لامبرت، مرکاتور و طول و عرض جغرافیایی)
  • تغییر شکل های هندسی
  • شکل زمین

  سیستم تصویر چیست:
  یکی از مهمترین هدفهای کارتوگرافی نمایش کره زمین است.انسان به خاطر محدودیت قوه بینایی، برای دیدن اجسام خیلی کوچک و خیای بزرگ احتیاج به یک نوع وسیله کمکی دارد. با استفاده از دستگاه های بزرگ کننده نوری و یا الکتریکی، او قادر خواهد بود که اشیای بسیار کوچک را مشاهده کند. در علم تهیه نقشه، برای مشاهده گذاشتن کره زمین و سایر کرات آسمانی که دارای حجم بسیار بزرگی هستند، به جای بزرگنمایی از کوچک کردن استفاده می شود که با این کار، می توان قسمتی یا تمامی کره را رویت نمود. از آنجایی که غالب اجرام اسمانی اصولا شکل کره ای دارند، یکی از راه های رویت کامل آنها تهیه نقشه کروی (کره جغرافیایی) از آنهاست که کمیه اندازه ها به یک نسبت کوچک می شود، ولیکن، روابط هندسی نظیر زاویه، مساحت و نسبت فواصل، جرم اسمانی دانست.

  کره جغرافیایی که به این ترتیب تهیه می شود، دارای معایبی خواهد بود. به عنوان مثال، از آنجایی که کره یک جسم مدور سه بعدی است، قادر نخواهیم بود که در یک وهله از مشاهده، تمامی آن را رویت نماییم و فقط نصف آن؛ یعنی نیمکره قابل مشاهده می شود. به علاوه، حمل و نقل و نگهداری آن مشکل خواهد بود. اندازه گیری فواصل روی سطح سه بعدی کار آسانی نیست و بالاخره از لحاظ مالی تهیه آن مقرون به صرفه نجواهد بود.

  با انتقال سطح کروی، روی یک سطح مستوی و تهیه نقشه مسطح، کلیه معایبی که در مورد کره جغرافیایی ذکر شد، بر طرف می گردد؛ یعنی،اینکه، می توان روی یک برگه نقشه، تمامی سطح کروی را مشاهده نمود، به راحتی فوصل را اندازه گیری کرد و تهیه آن به مراتب ارزانتر و به آسانی قابل حمل و نقل است. عمل انتقال سطح کروی را روی سطح مستوی و صاف ،اصطلاحا تصویر می نامیم ،که یک پدیده هندسی است و این انتقال از تصویر کردن نقاط کره روی سطح صاف یا سطح قابل گسترش حاصل می شود.
  به طرق مختلف می توان کره را روی سطح مستوی تصویر نمود. برای اینکه بتوانیم تغییر روابط هندسی حاصل از تصویر را مورد بررسی قرار دهیم، تصویر شبکه جغرافیایی زمین را که مدارات و نصف النهارات باشد ،در روی نقشه مطاله می نماییم و از روی آن به رواط هندسی و ریاضی تصویر مورد نظر می پردازیم. اگر به صفحات مختلف یک اطلس جغرافیایی دقیق شویم، خواهیم دید که در هر کدام از آنها مدارات و نصف النهارات شکل متفاوتی دارند. در بعضی از آنها مدارات به صورت خطوط مستقیم و در بعضی از دیگر به صورت دوایر متحدالمرکز ظاهر می شوند. این تغییر شکل شبکه جغرافیایی، ناشی از نوع تصویر سطح کروی روی سطح صاف است.

  از تعاریف مختلف سیستم تصویری می توان به چند مورد استاندارد شده آن اشاره کرد:
  سیستم تصویر نقشه ترتیب سیستماتیک نصف النهارات و مدارات است که سطح کروی و شبه کره را بر یک سطح مستوی نشان می دهد.
  به عبارتی سیستم تصویری نقشه مبادرت به تصویر کردن سطح زمین یا قسمتی از آن می کند.

  مکان یک جسم سه بعدی بر روی سطح زمین با اصطلاحات ریاضی و بسته به روش ترسیم مورد نظر، به صورت مختصات جغرافیایی و مختصات صفحه ای، تعیین می شود. یک سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS)، لازم است که همه داده های مکانی را به صورت مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی) ذخیره و استفاده نماید. در این سیستم در نهایت همه داده های مکانی روی کاغذ، فیلم یا صفحه نمایش همراه با مختصات صفحه ای پدیدار می شوند، بنابراین اغلب سامانه های اطلاعات جغرافیایی از روش ترسیم نقشه صفحه ای، برای ذخیره مختصات مکانی استفاده می کنند تا به این ترتیب از بروز تغییر شکل مکرر، از مختصات جغرافیایی به مختصات ترسیمی، در هنگام مشاهده داده ها جلوگیری شود.

  سیستم های تصویری متنوع و گوناگونی تا کنون ارائه شده است. علت این است که اصولاً چیزی به نام سیستم تصویر کامل، وجود خارجی ندارد. از این همه سیستم های تصویری نقشه که به صدها نوع می رسند، تنها قریب بیست سیستم تصویر هستند که عملاً در رقومی سازی نقشه ها و یا کلاً در کارتوگرافی مورد استفاده قرار می گیرند، که به عنوان مثال می توان از سیستم تصویری Lambert Conformal Conic برای نقشه های کشوری و یا ایالتی و یا سیستم تصویری UTM که جهان را به 60 زون تقسیم میکند، برای نقشه های ناحیه ای نام برد.

  به طور کلی بهترین سیستم تصویر برای نمایش یک کشور با یک قاره سیستمی است که کمترین تغییر شکل را نمایش دهد. در نتیجه با مقایسه نمودارهای مشابه برای چندین سیستم تصویری، می توان یکی را انتخاب نمود که از بهترین کاربرد برخوردار است.

  سیستم های تصویر:
  یکی از مهمترین اهداف کارتوگرافی نمایش کره زمین است. درعلم تهیه نقشه، برای نمایش زمین و سایر کرات آسمانی که دارای حجم بسیار بزرگی هستند، به جای بزرگنمایی، از کوچک کردن استفاده می شود که با این کار، می توان تمام یا قسمتی از کره را رویت نمود. از آنجا که اغلب اجرام آسمانی اصولا شکل کروی دارند یکی از راه های رویت کامل آن ها تهیه نقشه کروی(کره جغرافیایی) است که کلیه اندازه ها به یک نسبت کوچک می شوند.


  نمایش سیستم تصویری صفحه صاف - نمایش سیستم تصویری مخروطی - نمایش سیستم تصویری استوانه ای  سیستم تصویر استوانه ای لامبرت:
  در تصویر استوانه ای هم مساحت لامبرت، مرکز نور در بینهایت قرار دارد و صفحات موازی مدارات، سطح استوانه را قطع کرده و تصویر مدارها را بر روی استوانه تشکیل می دهند. نصف النهارها به صورت خطوط مستقیم عمود بر مدارها هستند. هر قدر به قطب نزدیک شویم، فاصله مدارها کوتاهتر شده ولی فاصله نصف النهارها با هم برابر هستند. مقیاس در طول خط استوا صحیح بوده و تغییرات مقیاس در راستای مدار و نصف النهار یکدیگر را جبران می نمایند، از این جهت، تصویر هم مساحت می گردد. بنابراین چنین تصویری نمی تواند متشابه باشد. تنها کاربرد این تصویر، برای نمایش مساحت مناطق استوایی است.
  سیستم تصویر استوانه ای مرکاتور:
  سیستم تصویر مرکاتور یکی از معروفترین سیستم های تصویر در دنیاست. دراین نوع سیستم طول مدارها با خط استوا برابر است. هر قدر به طرفین نزدیک می شویم، فواصل مدارها افزوده می گردد، تا جائیکه محل قطبین در بینهایت قرار می گیرد و امکان نمایش قطبین وجود ندارد.


  Universal Mercator Projection (UMP) of the sphere S2r with shorelines and Tissot ellipses of distortion. Graticule: 30◦ in longitude, 15◦ in latitude. Domain: {−180◦ < Λ ≤ +180◦,−80◦ < Φ < +80◦}.
  به دلیل اغراق فوق العاده زیاد در عرض های جغرافیایی بالا، تصویر مرکاتور برای نمایش آبها و خشکی های جهان به کار نمی رود. این تصویر به طور خاص برای دریانوردی و یا مقاصدی که در آن پیدا نمودن جهت صحیح مورد نیاز است نظیر نمایش جریانهای دریایی یا جهت باد به کار می رود.
  سیستم تصویرهای مخروطی:
  این نوع سیستم های تصاویر، از تماس یا تقاطع مخروط با کره حاصل می شود. معمولا محور مخروط عمودی و در امتداد محور کره است. خط تماس مخروط و کره، دایره عرض جغرافیایی خواهد بود که به مدار استاندارد معروف است. چنانچه مخروط، کره را قطع نماید، دو دایره متقاطع بوجود می اید که چنین تصویری را تصویر مخروطی با دو مدار استاندارد می نامند. در تمام تصاویر مخروطی، نصف النهارها به شکل اشعه های مستقیم و مدارها به صورت دوایر متحد المرکز ظاهر می گردند.


  تصویر مخروطی با یک مدار استاندارد:
  در این نوع سیستم تصویر، محل تلاقی نصف النهارها(مرکز اشعه های مستقیم) مرکز دوایر مدارهاست که البته محل قطب نخواهد بود. مقیاس این نوع تصویر چون در روی مدارها و نصف النهارها به استثنای مدار استاندارد، صحیح نبوده و یکدیگر را جبران نمی نمایند. از این جهت تصویر هم مساحت نبوده و با وجود اینکه مدارها بر نصف النهارها عمودند ولی تصویر متشابه نمی باشد. با دوری ازمداراستاندارد، شکل منطقه به طور فزاینده ای اغراق آمیز می گردد. مهمترین کاربرد تصاویر مخروطی با یک مدار استاندارد، برای کشورهایی است که عرض جغرافیایی آنها کم و در جهت طول جغرافیایی گسترده باشند، مثل کشور ترکیه.


  سیستم تصویر استوانه ای ساده

  سیستم تصویر هم مساحت لامبرت
  کره جغرافیایی که به این ترتیب تهیه می شود، دارای معایبی خواهد بود. از آنجا که کره یک جسم مدور سه بعدی است، قادر نخواهیم بود در یک مرحله مشاهده، تمام آن را رویت نمائیم و فقط نصف آن، یعنی نیمکره قابل مشاهده خواهد بود. به علاوه،حمل و نقل و نگهداری آن مشکل خواهد بود. اندازه گیری فواصل روی سطح سه بعدی کارآسانی نیست و بالاخره از لحاظ مالی تهیه آن مقرون به صرفه نخواهد بود. با انتقال سطح کروی، روی یک سطح مستوی و تهیه نقشه مسطح، کلیه معایبی که درمورد کره جغرافیایی ذکر شد، برطرف می گردد، یعنی می توان روی یک برگ نقشه، تمام سطح کروی را مشاهده نمود.

  خواص سیستم های تصویر:
  انتقال سطح کروی به سطح مستوی نقشه باعث می گردد تمام روابط هندسی موجود روی کره، بر روی نقشه صحت نداشته باشد. بعضی از این روابط، از نقطه نظر تهیه نقشه و کارتوگرافی حائز اهمیت است و در مواقعی، حفظ صحت این روابط در تصویر ضرورت پیدا می کند. سیستم های تصویر ممکن است دارای ویژگی های متعددی باشند، اما مهمترین آنها از نقطه نظر کاربرد در کارتوگرافی عبارتند از:

  الف) متشابه بودن(Conformality) یا حفظ زوایا.
  ب) هم مساحت بودن(Equivalence) یا حفظ مساحت.
  ج) هم فاصله بودن(Equidistance) یا حفظ فاصله.


  طبقه بندی سیستم های تصویر:
  طبقه بندی سیستم های تصویر، بر مبنای خصوصیات هندسی آنها می باشد. بدین معنی که سطح کروی بر سطوح قابل گسترش که به آسانی تبدیل به سطوحی صاف می گردند، تصویر می شود. این سطوح عبارتند از: استوانه، مخروط و صفحه صاف. نامگذاری تصویر هم بر اساس همین سطوح انجام می پذیرد. بدین ترتیب، اگر کره بر سطح استوانه تصویر شود،" تصویر استوانه ای" اگر بر سطح مخروط تصویر شود،" تصویر مخروطی" و اگر بر صفحه صاف تصویر شود" تصویر سمتی یا آزیموتال" نامیده می شود. تصویرهای دیگری هم وجود دارند که طبقه بندی آنها بر مبنای شکل هندسی نبوده و غالبا برای نقشه های خیلی کوچک مقیاس که هدف آن ها نمایش تمام کره یا نیمکره است، به کار می روند. به این نوع تصاویر می توان تصویرهای متفرقه یا جهانی اطلاق کرد.

  سیستم تصویرهای استوانه ای:
  تصاویراستوانه ای از تماس استوانه با کره در طول یک دایره عظیمه(معمولا استوا) به وجود می آید. بدین ترتیب مدارها و نصف النهارهای مربوط به کره بر روی سطح استوانه منتقل می شوند. وقتی استوانه را باز نمائیم، تبدیل به مستطیلی خواهد شد که طول آن برابر طول خط استوا خواهد بود.

  ((?R2 =R (شعاع کره زمین). در تمام تصویرهای استوانه ای مدارها و نصف النهارها به صورت خط مستقیم و عمود برهم ظاهر می شوند.طول مدارها برابر طول خط استوا خواهد بود. از بین تصویرهای استوانه ای، تصویر استوانه ای ساده، تصویر استوانه ای هم مساحت لامبرت، تصویرمرکاتور از همه معروفترند. تنها اختلاف بین این سه نوع تصویر، فواصل مدارها است.


  سیستم تصویر استوانه ای ساده:

  در تصویر استوانه ای ساده، فاصله مدارها در تصویر، شبیه فاصله آنهادر روی کره است. مقیاس در راستای کلیه نصف النهارها و خط استوا صحیح است. این تصویر، متشابه نیست زیرا گرچه مدارها و نصف النهارها بر هم عمودند، لیکن مقیاس در طول نصفالنهارهای هر نقطه، مشابه مقیاس در طول مدار همان نقطه نیست. موارد استفاده چنین تصویری برای نمایش مناطق استوایی است و بطور کلی برای نشان دادن جهان، مساحت و مناطق قطبی به هیچ وجه مناسب نیست. از مهمترین ویژگی این تصویر، خاصیت هم فاصله بودن آن است.  تصویر مخروطی با دو مدار استاندارد:

  با استفاده از دو مدار استاندارد، می توان بعضی عیوب تصویر مخروطی با یک مدار استاندارد را کاهش داد. اغراق مقیاس روی دو مدار استاندارد از بین رفته و مدار واقع بین دو مدار استاندارد دارای اغراق کمتری خواهد بود. در این تصویر نیز نصف النهارها اشعه های مستقیمی هستند که محل تقاطع آنها مرکز دوایر مداری می باشد و مدارها بر نصف النهارها عمودند. از بین مدارهای مختلف، فقط دو مدار استاندارد دارای مقیاس صحیحی است و نصف النهارها باطول واقعی خود نمایش داده می شوند. این تصویر، هم مساحت و متشابه نمی باشد. کاربرد این نوع تصویر مانند کاربرد تصویر با یک مدار استاندارد است.


  تصویر مخروطی (BONNE) :
  یکی از معروفترین نوع تصاویر مخروطی، تصویر بونی است که در حقیقت با اصلاحاتی در تصویر با یک مدار استاندارد، می توان به چنین تصویری دست یافت. هم مساحت بودن در این تصویر باعث کاربرد وسیع آن گردیده است. در تصویر بونی کلیه مدارها دارای طول های صحیح خواهند بود. به همین جهت قطب به وسیله یک نقطه مشخص می گردد. موقعیت مدار استاندارد، شعاع انحنای مدارها را تعیین خواهد کرد. در این تصویر، نصف النهارها منحنی های نامنظمی هستند که یکدیگر را در قطب قطع می کنند. مدارها، دوایرمتحدالمرکزی هستند که درجه انحنای آنها به محل مدار استاندارد بستگی دارد. فقط نصف النهار مرکزی بر مدارها عمود بوده و دارای مقیاس صحیح می باشد و سایر نصف النهارها نسبت به مدارها حالت مایل دارند که هر قدر به گوشه های نقشه نزدیک شویم، انحنای آنها بیشتر می شود. چون تصویر هم مساحت است از این نظر، شکل مناطق، دستخوش اغراق می شود. به همین جهت، این تصویر برای نمایش شکل کشورها یا قاره ها به کار گرفته نمی شود، بلکه بیشتر در نقشه هایی که هدفشان نشان دادن مساحت مناطق مورد نظر است(موضوعی)، کاربرد دارد.
  سیستم تصویرهای سمتی یا صفحه ای:
  از نظر تئوری، کلیه سیستم تصویرهای سمتی از تصویر زمین بر روی صفحه ای عمود بر یکی از شعاع های زمین به وجود می آیند. چنین صفحه ای ممکن است کره را قطع نموده یا در نقطه ای با آن در تماس باشد. نقطه تماس، مرکز تصویر و در عین حال نقطه تقارن تصویر محسوب می شود. در کلیه تصاویر، تغییرات ضریب مقیاس از مرکز تصویر درتمام جهات یکسان خواهد بود.با تغییر مرکز نور، نحوه تصویر همچنین تغییر موقعیت صفحه نسبت به کره، می توان تصاویر صفحه ای زیادی به وجود آورد. مهمترین تصاویر صفحه ای عبارتند از: اورتوگرافیک، استرئوگرافیک، گنومونیک، تصویر هم فاصله صفحه ای، تصویر هم مساحت صفحه ای لامبرت. در هر پنج نوع تصویر، نصف النهارها به صورت شعاع های مستقیم منشعب از مرکز تصویر، ظاهر می شوند.


  خصوصیات اساسی یک سیستم تصویر مناسب و استاندارد
  خصوصیات اساسی یک سیستم تصویر مناسب و استاندارد به شرح ذیل می باشد:
  • ماهیت خطوط تغییر شکل، صفر یا تعداد نقاط تغییر شکل ( انحراف ) صفر باشد.
  • نمای کلی سیستم تصو یر، برای تمام جهان یا برای یکی از نیم کره ها

  مقایسه سه سیستم تصویر (لامبرت، مرکاتور و طول و عرض جغرافیایی)
  انتخاب یک سیستم تصویری مناسب با مقیاس نقشه مورد نظر،ارتباط مستقیم دارد. چرا که بعضی از سیستم های تصویری برای مقیاسهای بزرگ مناسب بوده و برخی دیگر برای مقیاسهای کوچکتر مناسب میباشند. بعنوان مثال برای مقیاس1:100000 یا مقیاس ناحیه ای، سیستم تصویری UTM مناسب ترین سیستم تصویری است.

  این سیستم تصویری برای کل ایران به صورت یکپارچه مناسب نمی باشد چرا که در محیطهای GIS این زونها به جای اینکه کنار هم قرار گیرند روی هم قرار می گیرند . در نتیجه نقشه ایران را نمی توان به صورت یکپارچه مشاهده کرد .

  بهترین سیستم تصویری برای کل ایران سیستم تصویری Lambert Conformal Conic می باشد که نقشه های عرضی را با کمترین خطا و انحراف طراحی می کند.


  بر این اساس سیستم های تصویری مناسب با شکل کشورها طراحی شده است، که به عنوان مثال:


  تغییر شکل های هندسی:
  انتقال تصویرها از کره (سه بعدی) به صفحه (دو بعدی)، باعث ایجاد تغییر شکل هندسی یا تحریفات شکلی می شود.

  دستگاه مناسب و مفید برای توصیف تحریفات شکلی، بیضوی اندیس تیسوت (Tissot indicatrix) است. از نظر ترسیمی این اندیس می تواند به صورت یک دایره کوچک بر روی کره که طی مراحل ترسیم به صورت بیضی در می آید (دچار تغییر شکل می شود)، نشان داده می شود. ترسیمات اشکال طبق خصوصیات هندسی تحریف شکلی که دارند، می توانند به انواع هم زاویه (equiangular) ، هم ناحیه (equalarea) و هم فاصله (equidistant) طبقه بندی شوند.

  شکل زمین:
  برای تعریف سیستم تصویری (پروژکشن)، به زبان ریاضی یک مدل هندسی شناخته شده به عنوان شکل زمین، به منظور تهیه تصاویر،مورد استفاده قرار می گیرد. ساده ترین مدل های هندسی عبارت از مدل های صفحه ای و کروی می باشند.


  مدل صفحه ای برای مناطق کوچک، نظیر مناطقی که در عکس های هوایی عمودی (vertical) پدیدار می شوند، مناسب است.

  مدل شبکه ای کروی (spheroid) ، مدلی واقعی تراست که بر اثر چرخش بیضی به دور محور کوچکش به وجود می آید،این مدل در تهیه نقشه ها به روش سنتی و قدیمی، برای مناطق بزرگ (یک قاره یا بزرگ تر) کاربرد وسیعی دارد. مدل شبه کروی نیز برای تهیه نقشه های دقیق در مقیاس بزرگ استفاده می شود.

  سیستم های قابل گسترش و توسعه:
  سیستم های تصویری(پروژکشن)، می توانند بسته به شکل سطح قابل گسترش (developable surface)، به انواع صفحه ای (آزیموتی)، مخروطی (conic) و استوانه ای (cylindrical) تقسیم بندی شوند. این سطوح می توانند به شکل مسطح، مخروطی شکل یا استوانه ای با تماس یا قطع کردن کره در یکی از شش حالت اصلی موجود در شکل زیر آشکار شوند.

  در حالت مماسی (tangent case) سطح گسترده در حالت استوانه ای در امتداد دایره بزرگ، در حالت مخروطی در امتداد دایره کوچک و در حالت صفحه ای در یک نقطه با کره در تماس است.

  در حالت برشی (secant case) سطح گسترده همان طور که درشکل زیر دیده می شود ، کره را قطع می کند.


  برای پروژکشن های صفحه ای در حالت مماسی، نقاط از سطح کره به صفحه منتقل می شوند.در پروژکشن های مخروطی نقاط از سطح کره به یک مخروط منتقل می شوند که هم مماس بر یک دایره کوچک است (یک مدار استاندارد) و هم دو دایره کوچک دیگر (دو مدار استاندارد) را قطع می کند. پروژکشن های استوانه ای با سطح گسترده ای سر و کار دارند که یک استوانه است. برای پروژکشن های معمولی مرکاتور محور استوانه ای از دو قطب می گذرد و استوانه با استوای کره تماس پیدا می کند.


  منبع : پایگاه علوم زمین کشور


  عاشق شو ار نه روزی کار جهان سر آید

  ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستی

 2. 9 کاربر مقابل از Masoud_Rahimi_881 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند .

  Emad_Sufian_883 (03-22-2011),Hosein_Akbari_882 (03-28-2011),Majid_Ghadimi_881 (03-22-2011),Nastaran_Zandy_892 (03-24-2011),Parisa_Haghdadi_881 (03-22-2011),Reza_Safarzade_881 (03-22-2011),Saeed_Jalili_875 (03-23-2011),Saeed_Rahmati_891 (11-26-2011),Younes_Moosavi_891 (12-18-2011)

 

 

موضوعات مشابه

 1. بوستر پمپ
  توسط AliReza_Zaheri_894 در انجمن پمپ
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 03-13-2011, 11:40 PM
 2. Gnss چیست؟
  توسط Majid_Ghadimi_881 در انجمن بحث های عمومی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 02-22-2011, 03:30 PM
 3. مراحل طراحی و محاسبه پروژه های تهویه مطبوع
  توسط Marzieh_Goodarzi_874 در انجمن انتقال حرارت ( حرارت مرکزی و تهویه مطبوع)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 08-26-2010, 12:33 AM

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Live threads provided by AJAX Threads v1.1.1 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2015 DragonByte Technologies Ltd.
تمام مطالب ذکر شده در این انجمن مخصوص و به صورت خصوصی می باشد و هر گونه کپی برداری بدون ذکر نوشته " انجمن مجازی دانشگاه صنعتی اراک " غیر مجاز می باشد ©
اکنون ساعت 09:44 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
skins designed by AliReza Zaheri